Вже два роки українська енергетична система піддається масованим ракетним атакам з боку російських військ. У багатьох регіонах країни спостерігаються труднощі з безперебійним електропостачанням, що змушує населення економити електроенергію.
Після кожного нового масованого обстрілу, завдяки відвазі енергетиків, вдається відновити електропостачання. Хоча іноді це займає більше часу, але світло завжди повертається в домівки українців.
З наближенням зими температура повітря знижується, що призводить до збільшення споживання електроенергії. Кремль неодноразово використовував цей період для завдання ще більших ударів по енергосистемі, тому громадянам слід бути готовими до можливих проблем з електропостачанням.
Споживачі мають допомагати енергетикам: раціонально використовувати електроенергію та зберігати тепло, щоб полегшити балансування енергосистеми і дати фахівцям час на її відновлення у разі нових пошкоджень.
ЕП зібрала рекомендації щодо економії електроенергії та тепла від експертів, Міністерства енергетики, НЕК "Укренерго" та компанії Yasno.
1. Перший аргумент – практичний. Громадяни, які свідомо обмежують споживання електроенергії, заощаджують власні кошти і зменшують рахунки за комунальні послуги.
2. Державницький. У важкий для країни період зменшення споживання електроенергії – це економія вугілля, яке взимку використовуватиметься тепловими електростанціями для виробництва електрики та обігріву приміщень.
3. Соціальний. Зменшення витрат на енергоносії захищає енергосистему від перевантаження і дозволяє енергетикам прискорити її відновлення. Якщо цього не робити, багато користувачів довше залишатимуться без світла.
Суть у тому, що після пошкодження інфраструктури російськими ракетами для повернення світла фахівці знеструмлюють одну лінію і підключають споживачів до резервної. Однак резервна лінія менш надійна і не завжди витримує навантаження.
Саме тому після обстрілів енергетики просять зменшити споживання електроенергії. Години пік – з 8:00 ранку до 11:00 дня та з 17:00 вечора до 23:00 ночі. У цей час бажано зменшити використання енергоємних побутових приладів.
Це дозволяє енергетикам швидше відремонтувати обладнання, а диспетчерам – уникнути віялових відключень споживачів. А якщо уникнути їх не вдасться?
У разі необхідності проведення віялових відключень диспетчерський центр "Укренерго" визначає обсяг і тривалість обмежень і передає дані в обленерго, які впроваджують обмеження для споживачів.
Інформацію про відключення обленерго публікують на своїх сайтах, а деякі сповіщають громадян у особистих кабінетах або через чат-боти месенджерів.
Для зручності Міненерго зібрало контакти всіх постачальників на одній сторінці. Крім того, нещодавно компанія Yasno запустила Telegram-бот, який повідомлятиме підписників про графіки та географію відключень електроенергії.
Це також допоможе зекономити електроенергію.
Щоб зменшити витрати на енергоносії і знизити навантаження на енергосистему в години пік і не тільки, важливо змінити підхід та час використання найбільш енергоємних приладів. На кожному з них вказана потужність споживання.
За даними Міненерго, найбільше електроенергії споживають варильна поверхня – 7,5 кВт-год, електрична тепла підлога – 3,8 кВт-год, сушильна машина – 3,3 кВт-год та духова шафа від 2,5-4 кВт-год.
Тому, якщо є можливість, варто зменшити використання цих побутових приладів або вмикати їх не в години пікового навантаження.
Побутовий бойлер споживає від 1,5 кВт-год до 2,5 кВт-год, тому його рекомендують вмикати безпосередньо перед використанням води.
"Якщо бойлер працює цілодобово, це значно збільшує споживання електроенергії, а гаряча вода все одно використовується лише за потреби. Наприклад, для прийняття душу або миття посуду", – зазначають у Yasno.
Порохотяг, що споживає 1,4-2,5 кВт-год, можна замінити на віник. Також для економії електроенергії корисно обмежити використання фена та праски (1-2,2 кВт-год).
Посудомийна машина також споживає значну кількість – 0,8-1,9 кВт-год, тому посуд можна мити, набираючи воду в миску.
Якщо вдома використовується енергоємна електрична плита, для підігріву їжі краще застосовувати мікрохвильову піч. Вона споживає менше електроенергії, оскільки на розігрів їжі витрачається