неділя23 лютого 2025
manipulyator.in.ua

"Щороку зникає місто розміром із Житомир". Коли Україні очікувати напливу трудових мігрантів?

Війна, мобілізація та брак кадрів змушують бізнес шукати нові способи залучення працівників. Чи справді Україну незабаром заповнять мігранти?
"Каждый год исчезает город, сопоставимый с Житомиром". Когда Украине ожидать наплыва трудовых мигрантов?

У січні резонанс у соцмережах викликала новина, що виробник меблів "Ламелла" на Закарпатті планує залучити 160 трудових мігрантів з Бангладешу. Підприємство нібито вело переговори з Міністерством закордонних справ щодо працевлаштування іноземців і навіть підготувало койко-міста у власному готелі.

Українці обурювались такою ініціативою: мовляв, чому компанія не наймає вітчизняних робітників? ЕП зв’язалася з "Ламеллою", щоб дізнатися причини такого рішення, але там відповіли, що інформація про плани з працевлаштування мігрантів "не відповідає дійсності".

Проте, через деякий час комерційний директор меблевого підприємства Ярослав Щербань розповів виданню Zaxid.net, що працевлаштувати іноземців там все ж планували, але лише 60 робітників. Однак поки жодного громадянина Бангладешу в штаті підприємства так і немає.

Залучення трудових мігрантів є постійною практикою для розвинутих країн. Наприклад, в Європейському Союзі - одному з основних регіонів, який вітає імміграцію - майже чверть найманих працівників були іноземцями, свідчать дані Міжнародної організації праці.

Незважаючи на те, що іноземці вносять свій вклад у розвиток економіки, заповнюючи дефіцит робочої сили, часто вони стикаються з опором з боку ксенофобно налаштованих місцевих громадян. На жаль, такі настрої мають місце і в нашій державі.

Чи зможе Україна, яка втратила близько 7,5 мільйонів людей через військову агресію РФ, залучати робочу силу з інших країн для розвитку економіки та післявоєнного відновлення, і чи варто цього боятися?

Скільки в Україні іммігрантів

У 2021-2024 роках дозвіл на в’їзд на територію України (для громадян країн, з якими не діє безвізовий режим) отримало близько 28 тисяч іноземців, свідчать дані Державної міграційної служби. Кількість отримувачів нових віз за цей час зменшилась втричі - до 4,2 тис. за підсумками 2024 року.

В загальному, станом на кінець минулого року на обліку міграційної служби з тимчасовим перебуванням числилося 47 тисяч іноземців, тоді як у 2021 році їх кількість була в чотири рази більшою - 189 тисяч осіб. У минулому році оформлено 17 тис. видів на тимчасове проживання в Україні проти 81 тис. у довоєнному році. Статистика враховує як нові дозволи, так і ті, що продовжили.

За останні чотири роки тренд на імміграцію в Україні має чітку спадну динаміку. Проте в міграційній службі відзначають, що "трудова міграція" і залучення бізнесом висококваліфікованих кадрів - різні речі. У першому випадку йдеться про осіб, які тимчасово перебувають і працюють у країні, а в другому - про тих, хто має право в межах квоти на міграцію отримати дозвіл на постійне проживання.

Трудових мігрантів також стає менше, свідчать дані Державної служби зайнятості (ГСЗ). Саме цей орган відповідає за видачу дозволів на працевлаштування іноземців і осіб без громадянства. Так, за 2024 рік видали 4,7 тис таких дозволів, продовжили - 1,4 тис, і відкликали - 4 тис. Для порівняння, у 2021 році видали 16,2 тис дозволів.

Попит на іноземців

На початку 2023 року на дефіцит кадрів скаржилось 20% підприємств, а вже в кінці 2024-го - близько 80%, йдеться в результатах опитування бізнесу, яке проводить Національний банк. Однією з причин нестачі робочих є залучення чоловіків до лав Збройних сил, пояснює перший віце-президент Торгово-промислової палати (ТПП) Михайло Непран.

Бізнес дійсно розмірковує над тим, як "завезти" в Україну іноземну робочу силу, однак поки немає підстав говорити, що він "закликає" про необхідність трудових мігрантів, говорить президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

"Бізнес розуміє, що залучати іноземців буде вкрай складно, і хтось йде шляхом автоматизації виробництва, залученням жінок, людей похилого віку або осіб з інвалідністю. Шукають внутрішні резерви", - пояснює Воскобойник.

За словами Непрана, в одиничних випадках підприємці, зокрема в будівельній та аграрній галузях, запрошують на роботу в Україну висококваліфікованих спеціалістів з-за кордону. "Чорноробочі не цікаві. Варіант мігрантів, як роблять у Росії, коли їх залучають, щоб вони підмітали вулиці, - це не цікаво бізнесу", - стверджує віце-президент ТПП.

Він говорить, що бізнесу потрібні люди, які будуть ментально та культурно ближчими до України, зокрема спеціалісти з колишнього соцтабору або балканських країн - Сербії чи Північної Македонії.

Мігранти з'являться після війни, але є умови

Необхідність залучати трудових мігрантів може виникнути перед українською економікою після завершення війни. Ще в липні 2023 року Мінекономіки повідомляло, що протягом наступних десяти років доведеться додатково залучити 4,5 мільйона людей на ринок праці для післявоєнного відновлення. Таку кількість робочих рук необхідно, щоб економіка країни зростала на 10% щорічно, говорить Воскобойник.

Водночас з України продовжують виїжджати громадяни: у 2024 році чистий відтік склав 500 тисяч осіб, а в 2025 році, за прогнозом НБУ, країну пок