Оновлений базовий сценарій Міжнародного валютного фонду (МВФ) для України передбачає завершення війни наприкінці 2025 року. Водночас негативний сценарій прогнозує закінчення конфлікту до середини 2026 року.
Ця інформація міститься в шостому перегляді програми в рамках Механізму розширеного фінансування (EFF) від МВФ.
У рамках базового прогнозу МВФ очікує, що війна завершиться до кінця 2025 року. Згідно з доповіддю, зростання реального ВВП у 2024 році складе 4%, що на 1 відсотковий пункт вище показників попереднього прогнозу.
МВФ також зазначає, що наслідки дефіциту електроенергії взимку можуть бути менш значними завдяки інвестиціям бізнесу в автономні джерела енергії, збільшенню імпорту електроенергії з Європи та відновленню інфраструктури.
Інфляція до кінця 2024 року переглянута в бік підвищення на 1 п.п., до 10%. На це вплинули прискорення зростання цін на продовольство, ослаблення курсу гривні в попередні періоди, підвищення зарплат та зростання цін на енергоносії.
Прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік залишається незмінним — на рівні 2,5–3,5%. Це обумовлено прискоренням відновлення енергетичної інфраструктури у 2024 році та введенням нових потужностей у 2025 році. Однак це зростання буде стримуватись наслідками скорочення ринку праці, що призведе до збільшення доходів та споживання, супроводжуваного зниженням цінового тиску.
Негативний сценарій МВФ передбачає, що війна триватиме до середини 2026 року. У цьому випадку Україна зіткнеться з більш глибокими економічними наслідками, включаючи:
Загальний дефіцит зовнішнього фінансування у випадку негативного сценарію оцінюється в $177,2 млрд, що значно перевищує $148 млрд у базовому прогнозі.
МВФ підкреслює, що негативні макроекономічні наслідки війни вимагатимуть більш суворої бюджетної та монетарної політики для пом'якшення фінансового тиску на країну.