Прогнозується, що зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2024 році становитиме 3,6%, заявила перший віцепрем'єр-міністр економіки Юлія Свириденко на засіданні парламентського економічного комітету.
"Очікуване зростання ВВП у 2024 році становитиме 3,6%, з яких +0,6% забезпечила політика "Зроблено в Україні". Український експорт зріс на 15,2% у грошовому вираженні, досягнувши $41,7 млрд", — написала Свириденко на своїй сторінці у Facebook.
Серед ключових досягнень вона відзначила, що 67% державних доходів від підприємств надійшли від критично важливих об'єктів, які забезпечили бронь своїх співробітників. Крім того, доходи від приватизації перевищили заплановані показники в три рази, досягнувши 12 млрд грн.
"Цього року ми зосередимося на збереженні темпів економічного відновлення та зміцненні економічної самодостатності", — підкреслила Свириденко.
За даними Держстату, у 2024 році зростання реального ВВП у першому кварталі склало 6,5%, у другому — 3,7%, а в третьому — 2%. Інфляція за підсумками року досягла 12%.
Національний банк України в жовтні скорегував прогноз економічного зростання на 2024 рік з 3,7% до 4%, а на 2025 рік — з 4,1% до 4,3%. Проте прогноз інфляції був погіршений: з 8,5% до 9,7% на 2024 рік і з 6,6% до 6,9% на 2025 рік.
Міністерство економіки раніше очікувало, що у 2024 році ВВП зросте на 3,9% при інфляції 9,5%, тоді як бюджет 2025 року базується на прогнозі зростання в 2,7% і інфляції 9,5%.
Свириденко зазначила, що у 2025 році продовжиться реалізація політики "Зроблено в Україні", спрямованої на розвиток вітчизняного виробництва. За оцінками міністерства, бюджетні інвестиції в розмірі 35 млрд грн у 2024 році забезпечили приріст ВВП на 88 млрд грн.
Особливу увагу буде приділено розширенню локалізації в публічних та оборонних закупівлях, за винятком країн, що входять до GPA. Також у рамках програми компенсації для аграріїв планується збільшити кількість виробників сільгосптехніки на 20%, а в програмі компенсації вартості іншої техніки — залучити понад 100 нових виробників.
У 2025 році держава продовжить підтримувати індустріальні парки, виділивши 1 млрд грн на їх інфраструктуру. Також планується підписати ще чотири спеціальні інвестиційні договори для проектів зі значними вкладеннями.
Реформа управління державною власністю та процес приватизації будуть продовжені. «Ми розраховуємо перезапустити механізм державного-частного партнерства», — додала Свириденко.
У сфері зовнішньої торгівлі акцент буде зроблено на розвиток відносин з ключовими партнерами: країнами Пан-Євро-Мед, Близького Сходу, Північної Африки та Балкан, а також на зміцнення діалогу зі США. Україна має намір домагатися збереження безмитного режиму на експорт сталі.
«Для підтримки експорту планується докапіталізація Експортно-кредитного агентства та розширення інструментів торгового фінансування», — підкреслила перший віцепрем'єр.