неділя23 лютого 2025
manipulyator.in.ua

Безмежні патрони: як українські тренажери підтримують армію в освоєнні новітньої зброї "зоопарку".

Кілька українських підприємств розробляють тренажери та симулятори для військової зброї та техніки. Яким чином вони підтримують новобранців?
Бесконечные боеприпасы. Как украинские тренажеры помогают армии справиться с "зоопарком" нового оружия.

Восени бійці однієї з мобільних вогневих груп зафіксували на відео збиття ракети з кулемета Browning M2. Це була рідкісна та майже випадкова подія. Щоб її здійснити, бійцям необхідно було швидко зреагувати, націлити кулемет у потрібному напрямку, точно оцінити дистанцію і швидкість цілі, а також почати стріляти по ракеті на випередження.

Усі ці дії вони регулярно практикують на тренажерах віртуальної реальності (VR) української компанії Logics7, що повністю імітують роботу мобільних груп ППО та готують до дій в різних бойових обставинах.

Протягом останніх трьох років в Україні з’явилися сотні нових зразків озброєння, на яких військові ледь встигають навчатися. Під час вторгнення на Київщину для знищення російської техніки з комплексів FIM-92 Stinger та FGM-148 Javelin нашим військовим іноді доводилося користуватися лише інструкціями з YouTube.

Сьогодні кілька українських компаній випускають тренажери та симулятори, які повністю відтворюють форму, вагу зброї та її бойові характеристики. Завдяки ним бійці швидше освоюють функціонал та вдосконалюють тактику використання. Інструктори можуть моделювати різні бойові ситуації, спостерігати за діями курсантів та разом з ними аналізувати помилки.

Командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий підкреслив якість підготовки особового складу, зокрема забезпечення навчальних центрів якісними тренажерами, як пріоритет у своїй програмі змін. Голова фонду "Повернись Живим" Тарас Чмут зазначив, що люди є головним "геймченджером" України, а їхнє навчання – ключовим напрямком роботи фонду у 2025 році.

Експерти, опитані ЕП, стверджують, що попит на їхню продукцію з 2022 року зріс у кілька разів. Сьогодні їх виготовляють як досвідчені компанії з десятирічним досвідом на ринку, так і нові фірми з IT-індустрії.

Лазери, віртуальні мобільні групи ППО та танкові кабіни

Навчання військових з реальною зброєю є важливим, але дорогим процесом. Вартість систем озброєння, боєприпасів, логістики на полігоні, макетів цілей, персоналу та іншої інфраструктури є високою, особливо коли необхідно підготувати сотні тисяч людей. Тому частину навчання армія переводить на сучасні тренажери.

Серед найпопулярніших на ринку – лазерні тренажери. Їх виробляє кілька компаній. Як вони працюють?

На великий білий екран проєктується зображення з танками та піхотою противника. Військові повинні знищити їх з макетів стрілецької або протитанкової зброї, які повністю імітують вагу, габарити, систему прицілювання, запобіжники та балістику реальних зразків.

Арсенал компанії Logics7

Заняття починається з налаштування бою. Інструктор розміщує на віртуальному полігоні свої підрозділи, ворожу техніку, встановлює погодні умови, визначає комплекти озброєння, тактику наступу ворога та інші параметри.

Під час пострілу макет випускає лазерний промінь. Інфрачервона камера фіксує точку влучання на екрані, а комп’ютер за таблицями стрільби визначає, чи відбулося ураження.

Арсенал компанії Logics70

Заняття на таких тренажерах можуть бути й груповими. Інструктор створює бойову ситуацію, а командир відділення розставляє бійців на позиції та розподіляє зони відповідальності. За результатами бою оцінюється, наскільки адекватно командир віддає накази і чи здатні бійці виконувати його команди.

Ідея компанії Logics7 полягала в тому, щоб тренажер можна було встановлювати в пунктах дислокації бригад, а не лише в навчальних центрах у глибокому тилу. "Коли приходить поповнення новобранців, з’являються нові незнайомі гранатомети, або хтось потребує відновлення навичок після поранення – вони йдуть у невеликий тренувальний центр в якійсь підвалі за кілька кілометрів від лінії зіткнення, і тренуються, поки не відчують себе готовими", – пояснює менеджер з навчання та впровадження тренінгових систем Logics7 Едуард Бразас.

Останнім часом все більше популярності набувають VR-симулятори мобільних вогневих груп ППО – тих, що виїжджають на пікапах і знищують ракети та "шахеди". Такі тренажери в Україні виготовляють кілька компаній, зокрема Logics7 та U-Force.

На них бійці можуть вдосконалювати вміння як індивідуально, так і всією вогневою групою. Командир працює за комп’ютером, віддає накази, навідник підсвічує ціль, стрілець намагається вразити її з кулемета, а оператор ПЗРК добиває її. Так військові тренують не лише збиття, але й взаємодію.

Арсенал компанії Logics71

Щоб влучити в ціль з кулемета, потрібно стріляти на випередження. У навчальному режимі комп’ютер підсвічує потрібну зону для стрільби, щоб сформувати звичку, а потім військовий має діяти самостійно. Комплекс враховує такі фактори, як балістика, швидкість вітру, атмосферний тиск, нагрів ствола, наявність житлової забудови тощо.

"Військові з мобільних груп іноді приходять до нас, щоб змоделювати ситуацію та розібрати помилки, яких вони припустилися вночі під час реального бойового завдання", – ділиться Бразас.

Ще одним популярним тренажером є лазертаги. Україна їх використовувала ще до великої війни. "Наші лазертаги потрібні не лише для тренування стрільби, але й для налагодження взаємодії та тактики. Інструктор має доступ до всієї статистики,