На початку 2025 року для найбільшого мобільного оператора країни з'явилися гучні новини. Спочатку стало відомо, що "Київстар" планує придбати одного з лідерів українського ринку таксі - Uklon. Згодом з'ясувалося, що в полі зору оператора ще одна компанія: онлайн-сервіс бронювання ліків Tabletki.ua. За попередніми оцінками, для закриття обох угод оператор готовий витратити близько 100 млн доларів.
В переддень четвертого року великої війни на фоні новин про хід переговорів щодо її замороження інвестиційні амбіції "Київстара" вселяють оптимізм.
Проте у багатьох громадян виникає закономірне питання, на яке немає офіційної відповіді: навіщо мобільному оператору бізнеси у сфері перевезень та бронювання ліків? Іронічно можна припустити, що мета такого розширення - доставка корвалолу українцям, які останні три роки перебувають у стресовому стані. В реальності ж у діях компанії - суто прагматичні інтереси.
ЕП поспілкувалася з представниками інвестиційного та телекомунікаційного ринків, а також з працівниками "Київстара", щоб зрозуміти, чому компанії "стало тісно" залишатися просто мобільним оператором.
У серпні 2022 року, коли російські війська нависли над Слов'янськом, а Херсон був під окупацією, "Київстар" придбав за 556 млн грн частку (69,9%) у найбільшій українській медичній інформаційній системі Helsi. Новина про цю угоду стала несподіванкою для ринку не лише через активні бої в країні, але й через російських бенефіціарних власників самого "Київстара" - підсанкційних олігархів Михайла Фрідмана, Петра Авена та Андрія Косогова.
Майже через рік, у липні 2023 року, держава націоналізувала "Сенс банк" Фрідмана та партнерів. Питання можливої націоналізації "Київстара" залишалося відкритим. Водночас, за словами співрозмовників ЕП у компанії, вже тоді розроблялися ідеї та надсилалися пропозиції щодо купівлі компанії Uklon.
Проте через ризик стати державною компанією найбільшому мобільному оператору країни довелося відкласти свої амбіції щодо поглинань. У жовтні 2023 року Шевченківський районний суд заарештував усі корпоративні права в Україні, які належали Фрідману, Авену та Косогову, включаючи частки в "Київстарі".
На якийсь час захист компанії від потенційної націоналізації став завданням номер один не лише для менеджменту оператора, але й для представників його материнської компанії Veon. Після численних судових засідань наприкінці 2024 року той же суд зняв арешт з 47% корпоративних прав "Київстара".
Приблизно в цей же час почала з'являтися інформація про плани оператора вийти на американську біржу Nasdaq, після чого інформаційний простір заполонили новини про потенційні нові угоди. Так, у січні стало відомо, що АМКУ отримав від "Київстара" заявку на купівлю сервісу таксі Uklon. Згодом з'явилася інформація про намір компанії вийти на ринок бронювання ліків.
За даними Forbes Ukraine, мобільний оператор подав заявку в АМКУ на придбання Tabletki.ua у листопаді 2024 року, але отримав відмову через арешт його корпоративних прав. Схоже, що після зняття цього арешту та усунення перешкоди для поглинання "Київстар" може зробити ще одну спробу.
Придбання Uklon та Tabletki.ua - лідерів у своїх сегментах - може обійтися оператору приблизно в 100 млн доларів. Навіщо це "Київстару"? Співрозмовники ЕП на інвестиційному та телекомунікаційному ринках називають кілька мотивів.
Перший - підготовка до IPO. Вихід на біржу завжди пов'язаний з ризиками недооцінки або скасування. Для компанії, активи та операційна діяльність якої зосереджені в країні, де йде війна, ризики зростають у геометричній прогресії.
За оптимістичним сценарієм, говорить президент "Київстара" Олександр Комаров, компанія може вийти на IPO на початку третього кварталу 2025 року. До цього часу кожна новина про поглинання або співпрацю, наприклад угода зі Starlink, може зробити її більш привабливою для інвесторів. Телекомунікаційні компанії на біржі не так цікаві, як технологічні, що об'єднують ряд сервісів.
"Причина присутності "Київстара" в інформаційному полі - підготовка до IPO. До виходу на біржу компанія продовжить інформувати про угоди та контракти, щоб підвищити капіталізацію, інвестиційну привабливість, фінансові очікування та вартість акцій. Угоди зі Starlink, придбання Uklon та Tabletki.ua - лише початок", - вважає консультант з цифрових технологій eQualitie Олександр Глущенко.
Існує висока ймовірність того, що оператор спробує придбати ще один український бізнес. Співрозмовник ЕП, який раніше був причетний до відділу злиттів і поглинань (M&A) "Київстара", стверджує, що пошук вигідних угод вівся постійно.
Про наміри "Київстара" і далі розширюватися свідчить і те, що там зібрали невелику команду, яка займатиметься поглинаннями. Частина цих фахівців приєдналася до компанії лише у 2025 році, повідомляло видання Scroll.media.
Співрозмовник ЕП, раніше працював у M&A-відділі оператора, впевнений, що майбутнє IPO точно не є головною метою компанії щодо поглинань.
Другий мотив - накопичений прибуток на рахунках оператора, який неможливо вивести за кордон через введені Національним банком валютні обмеження.
Незважаючи