середа22 січня 2025
manipulyator.in.ua

Росія досі отримує 6 млрд доларів від продажу нафти через Україну. Чому не зупиняється транзит?

До 2029 року росіяни отримуватимуть мільярди доларів від продажу нафти, яку постачають до ЄС через територію України. Чи можливо це зупинити?
Россия продолжает получать 6 миллиардов долларов от продажи нефти через Украину. Почему транзит не прекращается?

З 1 січня 2025 року Україна зупинила транзит російського газу, позбавивши Кремль 6,5 млрд доларів доходів на рік.

На 21-й день після блокування постачань ціни на газ в Європі залишаються стабільними на рівні нижче 500 доларів за тисячу кубометрів, а Білий дім вже назвав цю подію найбільшим і найболючішим геополітичним програшем Москви.

Наступним логічним кроком мала б бути зупинка транзиту нафти, яка на третій рік великої війни продовжує приносити бюджету агресора до 6 млрд доларів. Тим більше, що майже вся Європа ще в перші місяці вторгнення відмовилася від російської нафти.

Виключення складають Словаччина, Угорщина та Чехія, яким дали більше часу на пошуки ресурсу неросійського походження. Остання з цією задачею впоралася краще за всіх і вже через півроку зможе повністю перейти до інших постачальників.

На купівлі нафти з Росії продовжують наполягати лише Будапешт і Братислава, які навіть не збиралися шукати альтернативні шляхи імпорту. До того ж, вони постійно саботують важливі рішення щодо фінансової та військової допомоги і загрожують заблокувати вступ України до ЄС і НАТО.

Правда, судячи з останніх заяв прем'єра Дениса Шмигаля, українська влада також не поспішає перекривати потік нафтодоларів до Москви. Чому Україна досі качає російську нафту і як це зупинити?

Скільки російської нафти транзитує Україна

Європейський Союз ще в червні 2022 року ввів заборону на імпорт російської нафти, але діяти вона почала не одразу. Відстрочку в півроку країнам блоку дали на те, щоб знайти альтернативні шляхи постачань.

Крім того, для Угорщини, Словаччини та Чехії було зроблено виключення - їм дозволили і надалі купувати російську нафту, оскільки у них немає виходів до портів. Це послаблення діє і сьогодні.

Для цих трьох країн нафта транспортувалася через Україну по південному напрямку нафтопроводу "Дружба".

По северной ветке нефтепровода транспортируется нефть из Казахстана

За оцінками консалтингової компанії ExPro, за транзит російської нафти в 2024 році Україна отримала близько 250 млн доларів, в той час як від продажу сировини російський бюджет поповнився на 6 млрд доларів..

Через "Дружбу" минулого року Росія поставила 11,36 млн тонн нафти, що на 16% менше показників 2023 року. Цей обсяг також є рекордно низьким принаймні за останні 10 років.

Найбільше російської нафти через Україну транспортували в Угорщину - понад 4,7 млн тонн. На другому місці Словаччина з 3,9 млн тонн і замкнула трійку Чехія з 2,7 млн тонн.

Цікаво, що з трьох країн, які отримали відстрочку від ембарго, реальним пошуком альтернативних постачальників займалася тільки Чехія. Угорщина та Словаччина майже нічого не робили і досі наполягають на продовженні транзиту через Україну.

Таким чином, за рік Угорщина взагалі не зменшила обсяги постачань з Росії, тоді як Словаччина зменшила лише на 15%. Чехія ж скоротила імпорт російської нафти на 35%. До того ж остання вже заявила, що в середині цього року зможе повністю відмовитися від нафти з РФ.

Це вдасться зробити завдяки модернізації Трансальпійського трубопроводу (TAL), що проходить з Італії до Німеччини. Розширення TAL подвоїть потужність для постачань для Чехії до 8 млн тонн на рік, що достатньо для потреб республіки.

"Цей проект дозволить Чехії не боятися перебоїв у постачаннях нафти з Росії, а також незабаром повністю відмовитися від російської чорної золота", - заявив чеський прем'єр Петер Фіала.

Таким чином, від української труби залежатимуть лише Словаччина та Угорщина, які нічого не зробили для відмови від російської нафти і постійно загрожують заблокувати міжнародну допомогу Україні та вступ до ЄС і НАТО.

Чому Україна не зупиняє транзит

На відміну від угоди по газовому транзиту, дія якого завершилася 1 січня 2025 року, контракт на постачання російської нафти укладений до кінця 2029 року. Це дає представникам українського уряду формальний привід говорити про неможливість блокування потоків російської нафти в Угорщину та Словаччину.

Під час останнього візиту в парламент прем'єр Шмигаль заявив, що зупинка транзиту по нафтопроводу "Дружба" буде порушенням Україною договору Енергетичної хартії і угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Більше того, як стверджує голова уряду, невиконання зобов'язань може бути використане для притягнення України до відповідальності та виставлення відповідних фінансових вимог.

"Це буде міжнародний арбітраж, і сума буде... її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти і обсчислювати країни, які понесуть відповідні збитки, але це будуть, очевидно, якісь великі санкції, великі кошти", - додав Шмигаль.

Проте, з такою позицією погоджуються не всі. "Тезис Шмигаля про те, що ми не можемо зупинити транзит через порушення угоди про асоціацію з ЄС і Енергетичної хартії не відповідає дійсності", - говорить колишній керівник "Оператора ГТС" Сергій Макогон. На підтвердження своїх слів він наводить два аргументи.

По-перше, Енергетична хартія - це вже мертва угода, з якої сам ЄС вирішив вийти ще 30 травня 2024 року. Тому посилатися на якісь зобов'язання за нею - це незрозум