Останнім часом у медійному просторі все частіше обговорюється питання критично низьких запасів газу в підземних сховищах України та пов'язаних з цим проблем з проходженням опалювального сезону.
Користуючись ситуацією, росіяни почали поширювати неправдиву інформацію про введення графіків відключення газу за аналогією з обмеженнями електрики для населення. Такий сценарій Україні точно не загрожує. Незважаючи на це, ситуація з газом складна, перш за все - через масштабні обстріли інфраструктури ворогом.
Є питання і до стратегії "Нафтогазу" та Міністерства енергетики щодо накопичення запасів, яка на порожньому місці може коштувати державі збитків на сотні мільйонів доларів. Хоча сам "Нафтогаз" постійно підкреслює, що запасів блакитного пального в країні достатньо і опалювальному сезону нічого не загрожує.
Чи вистачить Україні запасів газу для проходження зими? Скільки держава переплатить через недбалість окремих керівників і чому до наступного осінньо-зимового періоду варто готуватися вже зараз?
Після закінчення попереднього опалювального сезону уряд поставив перед "Нафтогазом" офіційний план: накопичити до наступної зими 13,2 млрд куб. м газу. Протягом 2024 року державна компанія регулярно звітувала, що закачування йде за планом і що поставлений план вона виконає.
При цьому вже колишній голова "Нафтогазу" Олексій Чернишов не раз говорив, що Україна планує покладатися, перш за все, на газ власного видобутку, тому ресурс з країн Євросоюзу в травні-вересні компанія майже не імпортувала.
Саме в цей період вартість блакитного пального на європейському ринку була найнижчою і коливалася в межах 300-350 доларів за тисячу куб. м.
Паралельно навесні 2024 року росіяни посилили атаки на газові сховища України. Зокрема, вони намагалися зірвати підготовку до опалювального сезону, зробивши неможливим закачування пального в підземні сховища, і залякувати іноземних трейдерів, які тримали в Україні значні обсяги ресурсу. На жаль, їм це вдалося.
Протягом 2024 року обсяги газу, який іноземні трейдери зберігали в українських сховищах, знизилися до мізерних. Хоча "Нафтогаз" заявляв про амбіційні плани дозволити нерезидентам закачувати в підземні сховища 4 млрд куб. м газу. Ближче до початку опалювального сезону іноземці викачали з України майже все своє паливо, що ще більше вплинуло на наповненість українських сховищ.
Коли в жовтні розпочався опалювальний сезон, у сховищах було 12,9 млрд куб. м газу, що трохи менше озвучених раніше 13,2 млрд. Вже тоді у експертів були побоювання, що Україна може вийти з зими з майже порожніми сховищами.
Україна вже пройшла половину опалювального сезону і побоювання спеціалістів, на жаль, виправдалися. На початку лютого запаси газу перетнули психологічну позначку 10% і опустилися нижче 3 млрд куб. м, свідчать дані Aggregated Gas Storage Inventory. Йдеться про обсяг пального, який фізично можна підняти з ПХГ.
Загальний же обсяг складає трохи більше 7,5 млрд куб. м, але він враховує 4,51 млрд куб. м так званого буферного газу, який завжди повинен залишатися в системі для її функціонування і безпечної експлуатації.
"Це історичний мінімум запасів не тільки на цю дату, але й за всі попередні зими. Наприклад, в кінці минулого опалювального сезону, 30 березня 2024 року, в ПХГ було більше газу, ніж зараз, коли попереду ще два холодних місяці", - розповідає колишній керівник "Оператора ГТС" Сергій Магонон.
Все залежить від температури повітря, обсягів видобутку і споживання. За словами експертів, до кінця зими газу має вистачити, але є нюанс: переплати, яких можна було уникнути, купивши більше газу влітку за нижчими цінами.
"Газу ледве вистачає. У сховищах є десь 2,5 мільярда кубометрів, які можна підняти. Якщо ж суттєво потепліє, зросте споживання і будуть обстріли, то потрібно буде приймати додаткові заходи, щоб уникнути проблем", - говорить Магонон.
Серед таких заходів - обмеження споживання промисловістю або закриття шкіл.
"Не думаю, що у нас будуть аварійні відключення міст, але можуть бути обмеження для промисловості. Це можливо і це нормальна відповідь на нестандартні ситуації. Упевнений, що Україна якось пройде цю зиму. Але потрібно проаналізувати ситуацію, що склалася з запасами газу, і оцінити діяльність керівництва та Міненерго, і "Нафтогазу", - додає Магонон.
За словами директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, ситуація напружена і кожен новий обстріл та нові поразки створюватимуть додаткові проблеми. "Незважаючи на це, до кінця цієї зими газу нам вистачить. Особливо враховуючи той факт, що частина ТЕЦ вже переведена на мазут", - додає він.
За словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, запасів вистачить, якщо виправдається прогноз Укргідрометцентру, згідно з яким середня температура в лютому коливатиметься між "мінус" 4 і "плюс" 2 градусами. Якщо температура опуститься нижче, то доведеться прикрутити кран промисловості.
На думку Рябцева, якби не похолодання в лютому та удари росіян по газовій інфраструктурі, можливо, ніхто б і не згадав про проблеми з запасами.
З такою первопричиною