середа05 лютого 2025
manipulyator.in.ua

Мобілізація жінок та базова військова підготовка: які зміни внесли до закону (документ)

Українки добровільно ставатимуть на військовий облік, якщо вирішать отримати військову підготовку, повідомив нардеп Олексій Гончаренко. Політик роз'яснив деталі нового закону, ухваленого в парламенті.
Изменения в закон о мобилизации женщин и базовой военной подготовке: что нового в документе?

Вдень 9 січня Верховна Рада підтримала ряд змін до закону України "Про військовий облік та військову службу" і впорядкувала базову загальну військову підготовку (БЗВП) для жінок. 298 народних депутатів підтримали в цілому законопроект №1276. Про те, які зміни відбудуться в обліку жінок, а також молоді з 18 років, народний депутат "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко написав у Telegram-каналі.

Гончаренко пояснив, що українкам дозволили пройти військову підготовку і не підпадати під мобілізацію. Зокрема, депутати підтримали його поправку, яка надала таку можливість. Політик підкреслив, що жінки зможуть добровільно ставати на облік і добровільно проходити БЗВП.

"Дуже важливий законопроект. І ще раз! Жодної мобілізації жінок не буде!" — написав він.

Мобілізація жінок в Україні та БЗВП — що говорить закон

У порівняльній таблиці законопроекту №12076, яку подали в Раду на друге читання, йдеться про наступні пропозиції депутата:

  • жінки, які бажають пройти базову військову підготовку, беруться на військовий облік призовників тільки у разі, якщо напишуть про це заяву;
  • після проходження БЗВП звільнені з армії жінки добровільно ("за їхнім бажанням") можуть стати на військовий облік військовозобов'язаних.

У попередній версії документа йшлося про те, що жінки після БЗВП дійсно звільняються зі служби, але натомість їх могли зарахувати до військового оперативного резерву (відповідно до п. 11 ст. 26 закону про військовий облік).

Мобилизация женщин в Украине, БЗВП женщины, законопроект 1276

Базова військова підготовка — пояснення Міноборони

Мобилизация женщин, БОВП, Минобороны Мобилизация женщин, БОВП, Минобороны, инфографика

Військовий облік з 18 років — деталі

Крім того, депутат розповів про інші зміни, які з'явилися завдяки проголосованому законопроекту. Серед іншого, юнаки, які перебувають за кордоном і повинні стати на військовий облік, отримали можливість зробити це без приїзду в Україну.

Зазначимо, про мобілізацію жінок та військову підготовку раніше висловився депутат Олександр Федієнко. Він розповів, що жінкам для проходження, наприклад, курсів стрільби в навчальних центрах, дійсно слід ставати на облік. Але після завершення тренування, відповідно до ідеї депутатів, вона могла вирішити, залишатися на обліку та бути мобілізованою. Політик зазначив, що жінкам залишили право добровільно вирішувати, йдуть вони до армії чи ні.

Нагадаємо, 9 січня депутат Федієнко пояснив, що відбуватиметься з чоловіками, які 28 лютого втратять бронювання від мобілізації.