"Списання боргу" за комунальні послуги законодавством не передбачено, проте за певних обставин його можна зменшити або частково оскаржити, розповіла голова Комітету "Асоціації адвокатів України" з нерухомості та будівництва Тетяна Даниленко в коментарі РБК-Україна.
З початку повномасштабного вторгнення в Україні заборонено стягувати заборгованість за комунальні послуги, проте сплатити накопичений борг можуть змусити після завершення бойових дій або тимчасової окупації території. Списати заборгованість повністю не вдасться, але є можливості для її зменшення чи оскарження суми.
"В Україні немає законодавчо врегульованого поняття "списання боргу" за спожиті комунальні послуги. Однак, у разі наявності тих чи інших законних підстав, можна зменшити або частково оскаржити розмір заборгованості за оплату комунальних послуг, звернувшись за рішенням спірного питання до суду", — зазначила Тетяна Даниленко.
Експерт зазначила, що суму можна оскаржити, якщо довести, що вона була нарахована неправильно. Це можливо, коли:
Часто також буває, що в квартирі є лічильник на гарячу воду, а постачальник послуги складає рахунок за загальнобудинковим показником — тоді через суд можна зобов’язати постачальника перерахувати суму.
Якщо споживач планує гасити борг, але не має достатньо грошей, він може укласти з постачальником договір про реструктуризацію. Тоді сума розбивається на частини, які потрібно вносити за встановленим графіком щомісяця. Реструктуризацію можна оформити на термін до 5 років, пояснила адвокат.
Реструктуризація боргу дозволяє уникнути примусового стягнення боргу, арешту та примусової продажу майна, обмеження виїзду за межі України та додаткових фінансових витрат на судовий процес.
"Проте, з іншого боку, якщо у заявника на субсидію існує борг за комунальні послуги, який перевищує три роки, постачальник послуг може диктувати боржнику свої умови, тримаючи його "на гачку", — зазначила Даниленко.
За її словами, постачальник може змусити боржника в безвихідній ситуації укласти договір і стягнути з нього не лише повну суму боргу, але й борги, термін позовної давності для стягнення яких у судовому порядку вже сплив.
"Якщо постачальник послуг звернеться до суду про стягнення заборгованості з боржника за період, що перевищує 3 роки, то в разі подання заяви боржником до суду про застосування терміну позовної давності, такий борг буде стягнуто лише в межах останніх 3 років, якщо позовна давність не переривалася частковими погашеннями або не було укладено договору реструктуризації", — пояснила адвокат.
Зазначимо, 17 листопада в Пенсійному фонді України повідомили, що українці можуть втратити субсидію через родича. Допомогу припиняють, якщо виявляється, що один з членів сім'ї перебуває за кордоном, і отримувач субсидії не повідомив про це ПФУ.
Нагадаємо також, 8 листопада Нацбанк спрогнозував, чи зростуть у 2025 році в Україні тарифи на газ, тепло та гарячу воду. В інфляційному звіті НБУ за жовтень 2024 року зазначалося, що діючі тарифи на газ, опалення та постачання гарячою водою залишаться незмінними в наступному році, проте можуть зрости з 2026 року.