В Україні спостерігається зростання дефіциту кадрів, що суттєво впливає як на окремі бізнеси, так і на економіку загалом. За оцінками Міністерства економіки України, дефіцит кадрів на ринку праці становить майже 30%. Дослідження, проведене Європейською бізнес асоціацією, показує, що минулого року 74% роботодавців відчували дефіцит кадрів, а 17% – часткову нестачу. "Загострення ситуації значною мірою пов'язане з масовою міграцією українців за кордон та мобілізацією до ЗСУ, а також поглибленням секторальних, професійних і міжрегіональних диспропорцій на ринку праці. Сучасні тенденції попиту та пропозиції робочої сили в Україні не сприяють вирішенню проблеми дефіциту кадрів", — йдеться у дослідженні Національного інституту стратегічних досліджень.
Отже, роботодавці стикаються із серйозними викликами, пов'язаними з нестачею кваліфікованих кадрів: компаніям потрібно не лише знайти персонал, але й забезпечити його професійне навчання, безпечність та утримання, зазначають експерти ринку праці. "Артеріум" системно підходить до вирішення кадрових питань: співробітники отримують доступ до різних навчальних програм, а також можливості кар'єрного зростання. "Розвиток співробітників — один із пріоритетних напрямків для нас. Ми прагнемо створити середовище, в якому кожен працівник може вдосконалювати свої професійні та особисті навички. Три основні цінності, на яких базується система навчання співробітників в "Артеріум", — це якість, актуальність та необмеженість", — розповідає Ольга Цапро, директорка з управління персоналом Корпорації "Артеріум".
У створенні, виробництві та реалізації продукції ТМ "Артеріум" задіяно понад 2300 працівників. Вже з перших місяців роботи кожен співробітник починає свій шлях навчання. "Ми запровадили в "Артеріум" систему навчання 360° для співробітників усіх рівнів та напрямків діяльності та залучили 158 корпоративних викладачів, які діляться своїм досвідом, експертизою і супроводжують співробітників на кар'єрному шляху", — каже Ольга Цапро.
Перший курс, який проходять нові фахівці, — це спеціальна програма адаптації "Ласкаво просимо" — навчання, яке знайомить нових співробітників з корпоративною культурою, а також включає навчальні модулі, що допомагають швидко інтегруватися в робочий процес і зрозуміти основні аспекти своєї роботи. Важливо, що кожного нового співробітника супроводжує наставник, який також проходить навчання перед цим. Така комбінація навчальних методик та супроводу під час адаптаційного періоду нового працівника продемонструвала позитивні результати: відсоток тих, хто залишається в компанії після випробувального терміну, зріс у порівнянні з попереднім роком і становить 94% у 2024 році (90% у 2023).
4Ще одна важлива програма в компанії – менторинг. У рамках програми розвитку "Артеріум" усім охочим пропонується стати учасниками програми менторингу в ролі менті – тих, хто переймає знання та досвід від ментора. "Маємо 27 професійних менторів з різних підрозділів, які пройшли тривале навчання та готові допомагати, сприяти розвитку наших співробітників. Наші ментори надають цінні поради та діляться власним досвідом, що дозволяє уникати помилок і прискорювати професійний та кар'єрний ріст. Цього року до програми менторингу долучилося й керівництво. Така взаємодія надає унікальну можливість співробітникам працювати пліч-о-пліч з топменеджерами, отримуючи безцінний досвід і практичні поради, які допомагають їм зростати і розвиватися в компанії", — пояснила Ольга Цапро.
Яскравим прикладом успішної кар'єри у фармацевтичній компанії "Артеріум" є Дмитро Свинаренко. Вісім років тому, після закінчення Національного університету харчових технологій, Дмитро почав свій шлях у компанії на посаді Спеціаліста з навчання. Завдяки проактивності, енергії та прагненню до розвитку, він швидко зарекомендував себе як перспективний фахівець. Незабаром Дмитро очолив групу створення електронних навчальних програм, а з 1 листопада 2024 року обійняв посаду Керівника корпоративного університету.
"Усі можливості для мого професійного розвитку надала компанія "Артеріум". Від працівника вимагається лише бажання зростати, вдосконалювати навички та перевершувати очікування", — зазначає Дмитро, ділячись секретами свого кар'єрного успіху.
5Інвестиції у професійний ріст співробітників – важлива складова успішного бізнесу, адже фахівець, що має мотивацію і прагне до кар'єрного зростання, здатен позитивно впливати на розвиток компанії. Саме тому в корпорації "Артеріум" створюють десятки програм розвитку для співробітників та заохочують спеціалістів зростати як професійно, так і кар'єрно. "Для нас важливо, щоб кожен наш співробітник мав доступ до навчальних матеріалів будь-де та будь-коли. Для цього ми створили онлайн платформу, яка містить понад 200 курсів за різними напрямами. Цю навчальну базу використовують усі: як нові співробітники в період адаптації, так і фахівці виробничих спеціальностей, розробники, експерти зі стандартів якості, спеціалісти з реалізації та інші. Ми приділяємо чимало часу розробці кожної навчальної програми, щоб співробітники засвоїли максимум інформації, яка знадобиться в роботі. Крім того, заохочуємо працівників брати участь у зовнішніх навчальних заходах і компенсуємо витрати на навчання, не обмежуючи їх у виборі", — розповіла Ольга Цапро.
6В "Артеріум" використовуються різні форми навчання: тренінги, семінари, вебінари, онлайн-курси, бізнес-ігри, бізнес-кейси та комплексні програми розвитку, менторство та програми лідерства.
"Ми застосовуємо навчання співробітників для різних цілей, ось декілька з них. Перша: коли потрібно допомогти адаптуватися до нових технологій чи процесів, ознайомити з новим програмним забезпеченням, новим обладнанням тощо. Друга: під час підвищення кваліфікації співробітники поглиблюють знання або освоюють нові методики для виконання більш складних завдань. Третя: якщо співробітник