субота07 грудня 2024
manipulyator.in.ua

Україна на межі демографічного колапсу: експерт розповідає, що може врятувати ситуацію.

Повномасштабне вторгнення призвело до виїзду мільйонів громадян за кордон. Демографи лякають жахливими сценаріями і б'ють на сполох, оскільки Україна може втратити ціле покоління, яке залишиться після війни в Європі. Фокус з'ясував, як українська влада може повернути вимушених мігрантів та їхні родини додому.
Эксперт предупреждает о грядущем демографическом коллапсе в Украине и предлагает возможные пути решения проблемы.

Як Україна може повернути біженців і що для цього потрібно?

Повернення біженців є нагальною проблемою, від якої безпосередньо залежатиме післявоєнне майбутнє України. За оцінками дослідження експертів Центру економічного відновлення та ОО EasyBusiness, невозврат вимушених мігрантів обійдеться Україні в $113 млрд недоотриманого ВВП за 10 років. Як наслідок — недоотримання близько $45 млрд податків за цей період.

“Приблизно третина вимушених мігрантів, які повертаються, називають основною причиною повернення "тугу за домом". Пояснень може бути кілька, на мою особисту думку — в Україні ти можеш бути кимось, на відміну від статусу чужинця за кордоном. Думаю, люди це відчувають. Також, безсумнівно, серйозний вплив на бажання повернутися мають соціально-економічні фактори: проживання в гуртожитках або тимчасовому житлі, дистанційне працевлаштування в Україні, догляд за дітьми, низький дохід у країнах перебування та незнання мови,” — пояснює пан Криволап.

Жінки працездатного віку з вищою освітою становлять найбільшу частку вимушених мігрантів. Їх, за словами експерта, повертати буде найважче.

“За ці понад 1000 днів вимушеного перебування за кордоном вони працевлаштувались або створили власний бізнес,” — сказав Криволап.

Найбільшою мотивацією для повернення для них будуть кращі умови для життя, навчання дітей та розвитку бізнесу в Україні. Ті ж проблеми, які Україна мала до повномасштабного вторгнення.

Серед інших кроків, які спонукатимуть біженців повернутися, Криволап називає такі пункти:

  • можливість для українських дітей навчатися дистанційно;
  • спрощення отримання дозволу на проживання для іноземців, які одружені на українцях;
  • двоє citizenship;
  • надання допомоги у отриманні послуг ВПО.

Дистанційне навчання для українських дітей за кордоном важливе, оскільки це зберігає зв'язок дітей з українською культурою та спонукатиме їх вступати до українських вузів: “В більшості європейських вузів навчання зазвичай коштує дорожче для іноземців. Диплом з українських шкіл дозволить нашим дітям отримати вищу освіту в Україні”.

Іншою важливою проблемою, про яку говорить Криволап, є спрощення умов перебування в Україні для іноземців. За 3 роки війни в Україні та за її межами з'явилося багато міжнародних шлюбів, але бюрократичні процедури ускладнюють отримання дозволу іноземців на проживання. Криволап також відзначає необхідність впровадження подвійного громадянства, оскільки це допоможе зберегти зв'язки з діаспорою та розширить український культурний вплив за кордоном.

Ще одним кроком, який допоможе Україні повернути вимушених мігрантів, є допомога в отриманні статусу ВПО та забезпечення супроводу з моменту перетворення кордону для цього.

“Це стосується тих вимушених мігрантів, які виїхали з окупованих або небезпечних місць і тепер в Україні будуть змушені шукати новий дім,” — впевнений Криволап.

Експерт також зазначає, що повернення біженців має бути добровільним: “Наші люди, повертаючись в Україну за власним бажанням і з чіткою метою повернення, привезуть здобуті в європейських країнах навички та досвід”. Це дозволить Україні модернізувати економіку, створювати більш конкурентоспроможний продукт та розвивати демократію.

Чи потрібно створення окремого міністерства, яке займатиметься питанням повернення біженців?

Відповідь Криволапа — так:

“Можна по-різному ставитися до ідей створення нового міністерства або агентства з повернення, але це факт — це новий напрям вимагатиме фахівців, які будуть зосереджені на поверненні українців додому та підтримці зв'язків з тими, хто поки не повертається. Умовно, приходити на роботу, заварювати каву і займатися тільки цим. Ізраїль вже давно йде цим шляхом,” — відповів експерт.

Якщо ж говорити про те, чи може Україна повернутися до довоєнного рівня демографії, то тут однозначної відповіді немає. Не відомо, коли закінчиться війна, якими будуть гарантії безпеки, скільки українців повернеться з вимушеної міграції, а скільки, навпаки, виїде і так далі.

Тут важливий математичний показник: для забезпечення відтворення поколінь кожна українка повинна народити 2,15 дитини. Існують базові фактори, які спонукатимуть людей бажати мати по 2-3 дітей у сім'ї. Це безпека, високий рівень життя, а також умови для розвитку, освіти, роботи та реалізації.

Чи потрібні Україні іммігранти з третіх країн для подолання демографічної кризи?

Криволап тут наводить оцінки дослідження експертів Центру економічного відновлення та ОО EasyBusiness. Вони визначили, що Україні, для того, щоб бути економічно стійкою і відновлювати ВВП щорічно на 5-7%, до 2030 року не вистачатиме від 3 до 4,5 млн робочих рук. Це означає, що до 2030 року 2 млн громадян України вийдуть з ринку праці через старіння, недостатню кількість молоді, міграційні процеси тощо. Тому в цьому напрямку однозначно потрібно вносити зміни. Зараз експерт бачить кілька шляхів вирішення проблеми.

Криволап називає три основні варіанти виходу:

  • економічна інклюзія — залучення до ринку праці тих категорій, які історично залучені менше (люди з інвалідністю, жінки, "срібне покоління" тощо);
  • підвищення продуктивності праці (в тому числі шляхом інвестицій і технологій);
  • залучення іноземних робочих.

Криволап зазначив, що чим ефективніше реалізують перші два напрямки, тим менше буде потреби звертатися до третього. В Україні традиційно існує підхід збереження робочих місць для українців. Однак, за його словами, проблема полягає в тому, що в Україні буде менше українців, ніж робочих місць, необхідних для відновлення, яке буде масовим і безпрецедентним.

Україна, на думку Криволапа, може залучити до відновлення фахівців з Європи та східних країн, але для цього потрібне збільшення промислового прибуткового міжнародного бізнесу. Тобто інтеграція української економіки у світову та залучення в країну інвестицій.

“Україна має можливості для ніаршорингу, для відновлення енергетики, можливості, пов'язані з переміщенням виробництва з Азії в прикордон