Вночі на 13 листопада ЗС РФ здійснили комбінований удар по Україні, Повітряні сили зафіксували 96 цілей. Однак керівник Центру протидії дезінформації лейтенант Андрій Коваленко повідомив, що ця атака — ще не та масована, до якої вже підготувався ворог.
"Росіяни накопичили крилаті ракети і продовжують це робити на зиму. І застосування стратегічної авіації це підтверджує", — проінформував він.
В посольстві США в Києві повідомили, що отримали інформацію про "потенційно значну повітряну атаку 20 листопада". Дипломатів закликали сховатися, а американських громадян — бути готовими негайно бігти в укриття, якщо оголосять повітряну тривогу.
Коваленко в цьому контексті нагадав, що ЗС РФ місяцями накопичували ракети для "серії обстрілів". Він уточнив, що йдеться про ракети типів Х-101 і "Калібр", а також балістики.
"Для обстрілів у РФ готова авіація і запаси ракет на аеродромах стратегічної авіації, а також на складах. Також кораблі", — додав керівник ЦПД.
Через інформацію про можливий масований обстріл 20 листопада в Україні закрилися посольства. Першим про це оголосило посольство США, наступними через загрозу припинили роботу посольства Іспанії, Італії та Греції.
Посольство Казахстану закликало громадян країни залишити території, наближені до місць активних бойових дій, або Україну в цілому. У Міністерстві закордонних справ нагадали, що для українців загроза обстрілів — щоденна реальність більше 1000 днів. У МЗС розкритикували партнерів за "додаткове інформаційне нагнітання" і закликали українців не ігнорувати тривоги.
В Головному управлінні розвідки попередили, що Росія проводить масовану інформаційно-психологічну атаку проти України. Від імені ГУР в мережі поширюється нібито попередження про "особливо" масований обстріл 20 листопада.
"Ворог, при неможливості підкорити українців силою, вдається до заходів залякування і психологічного тиску на суспільство. Просимо бути пильними і стійкими. Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги — безпечніше переждати в укритті. Проте, закликаємо не піддаватися панічним настроям", — заявили в розвідці.
Коваленко також попередив про спробу РФ розхитати панічні настрої в Україні. Він визнав, що ворог готувався до атак у холодах, накопичував ракети, готував авіацію і флот. За словами керівника ЦПД, ставка — на крилаті і балістичні ракети, а також БПЛА для виснаження ППО.
Однак Коваленко підкреслив, що плани Москви не є несподіваними, і про наявність в російському арсеналі різних типів ракет також було відомо. Він порадив українцям продумати, де ховатися у разі загрози, і стежити за повідомленнями Повітряних сил. Лейтенант запевнив, що ворожі плани відомі ЗСУ і буде протидія.
Кілька анонімних користувачів у соцмережах повідомили, що ЗС РФ нібито можуть запустити по Україні ракету РС-26 "Рубеж". Інформацію про це також поширили нардеп Борислав Береза і воєнкор Андрій Цаплієнко.
Аналітики Defense Express повідомили, що перший пуск ракети "Рубеж" був здійснений 27 вересня 2011 року і зараз реальний статус цієї розробки невідомий.
Точні характеристики РС-26 "Рубеж" невідомі, але, ймовірно, ракета важить 40-50 тонн і має дальність 6000 км. Зазначається, що вона може бути оснащена чотирма роздільними бойовими блоками потужністю по 0,3 Мт (як у РС-24 "Ярс") і гіперзвуковим плануючим блоком типу "Авангард".
Вранці 20 листопада жителі Києва почули сильний гул, схожий на політ літаків. У КГГА пояснили, що шум пов'язаний з роботою великого теплоісточника. Киян запевнили, що загрози для населення немає і процес контрольований.
Нагадаємо, член комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк назвав умову для скасування графіків відключення світла в Україні.