За словами чоловіка, ідея виникла у нього ще в далекому 2012 році, коли на опалення офісу потрібно було витратити 3000 гривень, а середня зарплата становила 2500-3000 гривень. Ігор вирішив побудувати будинок, який живиться завдяки відновлювальним джерелам енергії.
Спочатку він придбав вітрогенератор у компанії з Вінницької області, але він не працював належним чином. Ігор вирішив вдосконалити обладнання і врешті-решт отримав потужність до 800 Вт. Але напруга при цьому була дуже нестабільною, потрібні показники були лише при великих обертах, які можливі лише при досить сильному вітрі, це близько 7-10 м/с. Після цього українець захотів зробити власний вітрогенератор, який зможе давати енергію при звичайному вітрі.
Для створення простого домашнього вітрогенератора знадобиться генератор з магнітами потужністю 300-500 Вт, каналізаційна труба для лопатей діаметром 200 мм і довжиною 1 м, металеві деталі, щоб зібрати пристрій разом, а головне — багато ентузіазму та натхнення. Докладні та наочні інструкції зі зборки зараз можна знайти на YouTube. Але Ігор радить робити тільки горизонтальні вітрогенератори, оскільки має неприємний досвід з вертикальними.
Найбільша складність полягає в тому, що середня швидкість вітру становить 3 м/с, відповідно, пристрій генерує в середньому 20-70 Вт, а інвертор, необхідний для перетворення постійного струму в змінний, споживає 50-100 Вт. Виходить, що виробленої енергії ні на що не вистачає. Якщо виготовляти вітряк самостійно і з вживаних запчастин, без інвертора, то якась користь, можливо, буде. Для цього потрібно підключати до системи прилади, які використовують постійний струм замість змінного, такі вже існують, хоча й не дуже популярні.
На думку Ігоря Неділька, для ефективної системи потрібно зробити 10 маленьких горизонтальних вітрогенераторів по 100-300 Вт, додати до кожного з них по акумулятору на 1,2 В і послідовно їх підключити. Тоді при мінімальних обертах буде постійно йти заряд енергії з напругою 12 В. У такому випадку перевагою буде зменшення швидкості обертання генератора, що збереже підшипники та знизить шум.
"У поєднанні з сонцем і постійним струмом є перспектива зробити стабільне джерело живлення, хоча потрібно завершити свій проект, щоб передати досвід роботи, перевірений часом. Просто є дуже багато нюансів, головне не робити вертикальний, оскільки він нічого не виробляє взагалі", — говорить Ігор Неділько.
На початку липня банки запустили кредитування багатоквартирних будинків у містах, але отримати гроші можуть не окремі мешканці, а житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) або об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Кошти надає Фонд розвитку підприємництва в рамках програми "5-7-9%", зараз кредит можна отримати в 46 банках України. Щоб встановити вітрогенератор за цією програмою та отримати компенсацію, людям необхідно подати кредитну заявку від самої організації.
В Україні Мінфін 30 серпня затвердив державну програму "Енергонезалежність фізичних осіб — власників домогосподарств" по кредитуванню, щоб українці могли придбати та встановити на своїх ділянках сонячні та вітрові електростанції потужністю від 1 до 10 кВт. Разом з генеруючими установками повинен бути гібридний інвертор, здатний працювати як в автономному, так і в синхронному режимі з зовнішньою мережею, і система зберігання енергії ємністю від 1 кВт*год на кожен 1 кВт встановленої потужності.
Фонд розвитку підприємництва через банки надає кошти (до 480 000 грн) під 0% на строк до 10 років. Її можуть отримати власники приватних домогосподарств з об'єктом нерухомості, загальна площа якого не перевищує 250 квадратних метрів, і одним особовим рахунком побутового споживача електроенергії по такому об'єкту нерухомості.
Одержувачем такої державної підтримки не може бути:
Це все повинно полегшити українцям встановлення вітрогенераторів для живлення власних будинків. Проте Ігор Неділько вважає, що кредит має бути безвідсотковим і на термін до 20 років, щоб обладнання окупилось.